Menü Kapat

İki Yeni tanelik çeşit tescil edildi. TK KUM ve TK ALTINOVA

İki Yeni tanelik çeşit tescil edildi.

TK KUM ve TK ALTINOVA

Şirketimizin Balıkesir/Altınova Araştırma istasyonunda 2009 yılında başlayan yerli mısır çeşitlerinin ıslahı programı kapsamında, bu güne kadar iki cin mısır çeşidi, bir silajlık mısır, üç ana ürün ve bir ikinci ürün erkenci tanelik mısır çeşidi olmak üzere toplam 7 çeşit tescil edilmiştir.

Devam etmekte olan yerli hibrit mısır çeşitleri ıslah programından geliştirilen biri ana ürün, geçci ve FAO 700 olum gurubunda diğeri  ise ikinci ürün, erkenci  ve FAO  620 olum gurubunda iki yeni çeşit  2020 yılında tescil edilmiştir.

TK KUM : Geççi tanelik mısır çeşidi Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Adana, Samsun, Bursa, Balıkesir ve Sakarya lokasyonların da kurulan ve iki yıl süren tescil denemeleri sonucunda tescil edilmiştir.

Bakanlık tarafından yapılan çeşit tescil denemelerinde en yüksek verimlerini 1.813,4 kg/da (Sakarya), 1.788kg/da (Adana)ve 1.744 kg/da (Balıkesir)  lokasyonlarında  veren çeşidimizin ortalama verimi ise 1.518 kg/da’dır. Hasat tane nemi ise lokasyonlara göre değişmekle birlikte %14,6 – 24 arasında olup, piyasada yaygın ekilen diğer çeşitlerle eşdeğer hasat tane nemine sahiptir.

TK ALTINOVA: Erkenci tanelik mısır çeşidimiz Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Şanlıurfa, K.Maraş, Mardin, Sakarya Manisa lokasyonlarında kurulan ve iki yıl süren tescil denemeleri sonucunda tescil edilmiştir.

Bakanlık tarafından yapılan tescil denemelerinde en yüksek verimini 1.311 kg/da ile Şanlıurfa lokasyonunda veren çeşidimizin ortalama verimi ise 1.114 kg/da olup piyasada yaygın ekilen standart çeşitlerle eşdeğer verime sahiptir. Hasat tane nemi ise lokasyonlara göre değişmekle birlikte %16,2 – 26,5 arasında olup, piyasada yaygın ekilen diğer çeşitlerle eşdeğer hasat tane nemine sahiptir.

İkinci ürün olarak Güneydoğu bölgesine, Geç ana ürün ekimleri için Batı Bölgelerimize, Ana ürün olarak İç bölgelerimiz ile Trakya Bölgesine tanelik mısır olarak önerilmektedir.

Çeşitlerimizin Genel Özellikleri Aşağıdaki gibidir:

TK KUM (Yeni Ana Ürün Tanelik Mısır Çeşidi)

Çeşit SahibiTareks A.Ş.
Islah Edildiği YerBalıkesir / Altınova Mısır Islah İstasyonu
Olum MüddetiFAO 700
Tane Tipi ve RengiAt dişi gibi, Sarı-Portakal
Çiçeklenme Gün Sayısı66 – 83 gün
Bitki Boyu218 – 285 cm
Tane Koçan Oranı% 85 – 88
Hektolitre64,1 – 76,7 (kg/hl)
Kullanma ŞekliNişasta ve yem sanayi için uygundur
Verim Ana ürün tescil denemelerinde en yüksek verimlerini 1.813,4 kg/da (Sakarya),1.788kg/da (Adana) ve 1.744 kg/da (Balıkesir) lokasyonlarında vermiştir.Çeşidin tüm lokasyonlarda ortalama verimi 1518 kg/da’dır.
Tane Hasat Nemi%14,6 – 24 arasındadır. 
Öneriler Akdeniz,Çukurova,,Ege ve Marmara bölgeleri için ana ürün olarak önerilmektedir.
Toprak İstekleri Organik madde miktarı yüksek, ekim nöbeti uygulanan ve orta bünyeli topraklarda yetiştirilmesi önerilmektedir.

TK KUM ÇEŞİDİ FOTOĞRAFLAR:

TK ALTINOVA (Yeni İkinci Ürün Tanelik Mısır Çeşidi)

Çeşit SahibiTareks A.Ş.
Islah Edildiği YerBalıkesir / Altınova Tareks AŞ Mısır Islah İstasyonu
Olum MüddetiFAO 620
Tane Tipi ve RengiAt dişi gibi, Kırmızı-Portakal
Çiçeklenme Gün Sayısı56 – 62 gün
Bitki Boyu260-315 cm
Tane Koçan Oranı% 87
Hektolitre71,6 – 75,1 (kg/hl)
Kullanma ŞekliNişasta ve yem sanayi için uygundur
VerimTescil denemelerinde en yüksek verimini 1.311 kg/da ile   Şanlıurfa lokasyonunda vermiştir. Çeşidin ortalama verimi 1.114 kg/da’dır. 
Hasat tane nemi %16,2 – 26,5 arasındadır. 
ÖnerilerGüneydoğu bölgesine, Geç ana ürün veya Haziran ayı ekimleri için Batı Bölgelerimize, Ana ürün olarak İç bölgelerimiz ile Trakya Bölgesine tanelik mısır olarak önerilmektedir. 
Toprak İstekleriOrganik madde miktarı yüksek, ekim nöbeti uygulanan ve orta bünyeli topraklarda yetiştirilmesi önerilmektedir. 

TK ALTINOVA ÇEŞİDİ FOTOĞRAFLAR: