Menü Kapat

TK Doruk yerli mısır etkinliği

TK DORUK YERLİ HİBRİT MISIR ÇEŞİDİMİZİN 2.060 KG/DA VERİM VERDİĞİ KONYA / KARAPINAR’daki TARLADA 12.11.2019 tarihinde “TARLA GÜNÜ ETKİNLİĞİ” DÜZENLENMİŞTİR.

Şirketimiz tarafından ıslah edilen ve 2018 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tescili yapılan ve üretim programına alınan yeni tanelik hibrit mısır TK DORUK çeşidinin 12.11.2019 tarihinde Konya Karapınar Tarım Kredi Kooperatifi ortağı İsmail ŞENTÜRK’ün tarlasında “Tarla Günü Etkinliği” düzenlenmiştir. Tarla gününe Konya Bölge Birliği yetkilileri ile bölge birliğine bağlı mısır satışı olan Tarım Kredi Kooperatifleri ve bölgenin önder çiftçileri katılmıştır.

Tarla gününde Hamdi Akkurt (Tareks AŞ Ürün Geliştirme Müdürlüğü), Veysel ÖZDEMİR (Tareks AŞ Konya Bölge Sorumlusu) TK DORUK çeşidinin özellikleri, alınan verim ve tarla ile ilgili bilgi vermiştir.

Şirketimizin yerli çeşidi olan TK DORUK tescil denemelerinde standart çeşitlerin verimlerini (rakip çeşitler) % 4 oranında geçerek tescil edilmiştir. Tescil denemelerindeki başarısını çiftçi şartlarında da gösteren TK DORUK çeşidi Konya / Karapınar’da İsmail ŞENTÜRK’ün tarlasında da 2.060 kg/da verim vererek bölgede bir rekora imza atmıştır.

Katılımcılarla birlikte TK DORUK tarlası gezilmiştir. Katılımcılar tarla içinde çeşidin koçan ve bitki yapısını yakından inceleme fırsatı buldular. Katılımcılar özellikle tanelerinin hektolitre ağırlığının çok iyi olduğunu, koçan çevresinin çok kalın olduğunu, koçanların çevrelerini 18 – 22 sıra saydıklarını söylediler.

Tarla Gününe katılan önder çiftçiler yerli  TK DORUK çeşidini gelecek ekim sezonunda geniş alanlarda ekeceklerini söylediler. Tarım Kredi Kooperatiflerini temsil eden yöneticiler ve ziraat mühendisleri TK DORUK çeşidini çok beğendiklerini , kooperatif ortaklarına önereceklerini belirtmişlerdir.