Menü Kapat

YENİ KAVUZSUZ ARPA ÇEŞİDİMİZ OSVİT TESCİL EDİLDİ.

Orta Anadolu Bölgemiz İçin Kuruda Ekime Uygun Yüksek Verimli İki Sıralı Kavuzsuz Arpa Çeşidi OSVİT Tescil Edildi.

Şirketimizin arpa türündeki AR&GE faaliyetleri ile birlikte tescil edilen bir çok çiftçimizin yakından tanıdığı LORD, GAZDA, OLİVER, MAXİM ve BRAVO çeşitlerine bir arpa çeşidi daha eklenmiştir. OSVİT İki sıralı kavuzsuz arpa çeşidimiz 05.04.2020 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı- Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkez Müdürlüğü tarafından Orta Anadolu Bölgesi Kuruda Arpa tescil denemelerinin iki yıllık sonuçlarının değerlendirilmesi sonucunda tescil edilmiştir.

OSVİT İki Sıralı Kavuzsuz Arpa Çeşidimizin Genel Özellikleri

Tarımsal Özellikleri:

Kışlık, iki sıralı, çıplak taneli, bitki boyu orta-uzun ve başaklanma zamanı erken-orta olup Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından resmi tarımsal değerleri ölçme denemelerinde  507.7 kg/da ortalama verim  ile standart çeşit verim ortalamasını % 10  ilerisinde yer almıştır. Orta Anadolu ve İç Geçit Bölgelerimize önerilmektedir.

Kalite Özellikleri:

Çıplak Taneli Olan Çeşidimizin Kalite değerleri : Hektolitre Ağırlığı 62,8-73,4 Kg/Hl, Bin Tane Ağırlığı 28,9-39,6 gram, Protein Oranı %12,4-16,9, 2.5+2.8 mm Elek Üstü %7,7-69,4, Elek Altı %24,5-2,9 Arasında Değişmektedir.

OSVİT ÇEŞİDİNE AİT FOTOĞRAFLAR: